Para Birimi Seçiniz TL

Referanslarimiz | Ekibimiz | Foto galeri | Bölgesel bilgi | Önemli bilgiler | Bizimle çalişir misiniz? |

 

Emlak Arama

contact@mertrealestate.com.tr G.M.K.P.Bulvarı NO: 12/5 Turgutreis,Bodrum/Muğla Turgutreis / Bodrum / Muğla Tel: 252 3824610 :: 252 3828122 :: 532 3405233 :: E-Mail: contact@mertrealestate.com.tr

BÖLGESEL BİLGİ « Geri Dön

Bodrum Bodrum Bodrum Bodrum hakında bölgesel bilgi

bodrum hakkında bilgi

Halikarnassos'ta (Bodrum eski adı) milattan önce 484 yıllarında doğan ve "tarihin babası" olarak bilinmekte olan HEREDOT ' a göre Bodrum, DOR'lar tarafından kurulmuştır. Sonra Karya ve Leleg ler bu mevkiiye yerleşmişlerdir. Milattan önce 650 yıllarında Megeralılar gelerek yerleşim yerini genişletmişler ve adını da Halikarnassos olarak değiştirmişler. Bodrum milattan önce 386 yılında Pers krallığının egemenliğine girmiştir.

 

Halikarnassos en güzel devrini milattan önce 353 senesinde Karya'nın başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından birisi olan Mausoleum, aynı dönemde Kral Mausolos anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

 

Bodrum milattan önce 192 Romalıların egemenliğine geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme meydana gelmemiştir. 395 yılında Bizanslıların, 16. yüzyılda Türklerin egemenliğine geçmiştir. Birinci haçlı savaşlarında Bizanslıların, 14. yüzyılda tekrar Türklerin egemenliğine geçmiştir. 1415 senesinde Rodos şövalyelerinin yönetimine geçmiştir. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde yine Osmanlı imparatorluğu yönetimine geçmiştir.

 

 

Bodrum İklimi

Bodrum iklim olarak Ege ve Akdeniz iklimlerinin karışımından oluşan özelliğe sahiptir. Yaz aylarında hemen hemen hiç nem bulunmaz. Kış aylarında nem seviyesi birhayli düşüktür. Yaz ayları kurak ve sıcak, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. 1970 senesinden bu zamana kadar sadece 2004 yılında kar yağışı meydana gelmiş ve ortalama olarak kar kalınlığı 5 santimetreyi bulmuştur.

Bodrum, bitki örtüsü olarak ikiye ayrılmıştır. Bodrum-Milas yolunun batı kısmında bitki örtüsü fundalılar ve çalılıklar ve "çeti" diye adlandırılan otlarla kaplıdır. Bodrum yolunun doğusunda kalan tarafta iğne yapraklı kızıl çam, sandal ağacı, yabani çilek mersin ile kaplıdır. Bodrum' un %61.3 ü orman alanıdır. Son yıllarda çıkan orman yangınları sonucu orman bölgesinde belirgin bir azalma görülmüştür. Bodrum'da akarsu bulunmamaktadır, ancak Mumcular bölgesindeki sulama göleti içmesuyu ve sulama amaçlı kullanılmaktadır.

 

 

Ulaşım

Bodrum 'a Türkiyenin her bölgesinden hava deniz ve kara yolu ile ulaşabilmek mümkündür. Bodrum'a düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri yapılmaktadır. Birçok havayolu şirketi İzmir, İstanbul Antalya'ya düzenli olarak uçak seferleri yapmaktadır. Milas'taki hava alanı merkeze 40 kilometre uzaklıktadır. İstanbul'dan Bodrum'a uçak yolculuğu yaklaşık bir saat sürmektedir.

Bodrum'a karayoluyla gelmek için birden fazla seçenek vardır. İstanbul Yenikapı'dan hızlı feribot ile bir saat 45 dakikada Bandırmaya geçilebilir. Ardından sırasıyla Balıkesir, Manisa İzmir Söke Milas yolunu izleyerek Bodrum' a varabilirsiniz. İstanbul Bodrum arası mesafe yaklaşık olarak 700 kilometredir. Bodruma giden otobüs firmaları genellikle bu yolu izlemektedir. Otobüs seyhati ucuz olmasının yanında, yol boyunca servis imkanı ve klimalı olması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir. Yolculuk izmirden tahmini 4 saat , İstanbul'dan 10 saat sürmektedir.

 

 

Bodrum Kalesi

Bodrum kalesi üç tarafı deniz ile çevrili, iki liman arasında kalan kayalık bir yarımada üzerine kurulmuştur. 180 x 180 metre genişliğindedir. En yüksek noktası 47,50 metre rakımlı Fransız kulesidir. Bu kuleden ayrı Alman, İtalyan, İngiliz ve Yılanlı kuleleri vardır. İç kısımdaki kaleye yedi kapı geçilerek ulaşılabilir. Birinci kapı kuzeybatıya bakar. Kapıya ulaşmak için karakol yanından çıkan bir rampadan geçilir. Kapıyı top atışlarından korumak amacı ile kapı, rampa başlangıcında meyilin arka kısmında bırakılmıştır. Mermer kapı üzerinde Yunanca bir yazıt bulunmaktadır. Bu yazıtta 1512 - 1513 yıllarında kale komutanı Jacques Gatineau kalede casusluk yapanların cezalandırılacağını bildirmektedir. Bodrum kalesi duvarlarında 249 arma bulunmaktadır. Bunların dışında 16 arma müze behçesinde bulunmakta ve sergilenmektedir. Genellikle birbirlerine benzeyen armaların kimilerinin boyaları silinmiş olduğu için kime ait olduğu bilinmemektedir. Armaların üstünde düz ve yatay bantlar, haçlar, aslan ve ejder figürleri bulunmaktadır. Kalenin birinci kapısın içindeki üçlü arma grubunun orta kısımdaki arma, kale komutanı Jacques Gatineau´ya aittir. Arma altındaki yazıda "İnanç, Katolik kilisesi adına burada Gatineau tarafından korunacaktır" yazmaktadır.

İkinci kapı çok iyi korunmuş durumdadır. İkinci ve üçüncü kapılardan geçilince batı hendeğine gelinir. Sağ tarafta duran beden duvarında yeşil taşlar farkedilmektedir, bu taşlar Mausoleion´dan getirilmiştir. Dördüncü kapı karşısında bir Romalı komutan heykeli bulunmaktadır. Bu gibi heykel gövdelerine birçok kez rastlanıyordu. Heykellerin başları aynı yapıldığından yeni komutan geldiğinde eski heykeldeki baş çıkarılıp yeni komutan gövdesine konulurdu.

İç kısımda Bodrum çevresinde ve dünyada yetişen bitkilerin örneklerini görmek mümkündür. Bu bitkilerden birisi de defne bitkisidir. Halk arasında zakkum olarak bilinen bu bitkinin yaprakları yaz kış dökülmemektedir ve kalenin duvarlarını süslemektedir.

 
 

EMLAK ARAMA

 

 
Emlak Ara
 

EMLAK LISTESI

Satılık Kiralık

SIZI HABERDAR EDELIM

DÖVIZ KURU

  • USD 5.54

  • EUR 6.27

  • GBP 7.28